MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
نحوه نمایش مطالب: تاریخ | امتیاز | بازدیدها | نظرات | الفبایی
اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 49
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 7-07-1400, 15:09
7-07-1400, 15:09

فرمول جهانی برای تنوع صادراتی

دسته بندی: اخبار

فرمول جهانی برای تنوع صادراتی

 

کشورها برای متنوع‌سازی صادرات‌شان چه راهکارهایی دارند؟ صندوق بین‌المللی پول حکمرانی، آموزش، زیرساخت و سیاست‌های تجاری را به‌عنوان راهکارهای جامع اقتصادی برای متنوع‌سازی صادرات کشورها معرفی می‌کند.

صادرات مس شیلی، به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده مس جهان، حدود یک‌سوم از تقاضای جهانی برای این کالا را پوشش می‌دهد و نیمی از صادرات کالایی این کشور به‌‌این کالا اختصاص دارد. ولی آن‌سوی این تسلط در معدن‌داری، صادرات قابل‌ملاحظه وسایل نقلیه، داروها و تجهیزات مخابراتی است که جریان تجارت این کشور را بسیار متنوع و پیچیده‌تر کرده است، به‌طوری‌که طبق یکی از آخرین مقالاتی که از سوی صندوق بین‌المللی پول تهیه شده، اقتصاد شیلی در میان اقتصادهایی است که به‌عنوان الگویی برای سیاست‌های متنوع‌سازی می‌درخشد.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد زمانی که کشورها نگاهی فراتر از کامودیتی‌ها دارند، سیاست‌های جامع اقتصادی چون حکمرانی و آموزش، بیش از سیاست‌های صنعتی با اهداف محدود به‌تقویت متنوع‌سازی صادرات کمک می‌کند؛ یافته‌ای که می‌تواند کشورهایی را که به‌دنبال گسترش صادرات خود هستند بهتر راهنمایی کند. در این تحقیق بررسی ۲۰۱ کشور و قلمرو فراتر از شاخص‌های پیچیدگی اقتصادی که به‌طور سنتی توسط اقتصاددانان مورد استفاده قرار می‌گیرند، صورت گرفته است؛ چراکه پروکسی‌های استفاده‌شده در این مدل‌ها برای توانایی‌های تولیدی یک سیستم اقتصادی مشخص حساسیت بالایی نسبت به ‌کامودیتی‌ها دارند‌ که می‌تواند درستی نتایج را با انحراف مواجه کند. تحقیق صندوق بین‌المللی پول، با هدف ارزیابی دقیق‌تر، راه‌های جدیدی برای سنجش میزان تنوع و پیچیدگی صادرات ملی ارائه کرده است و نشان می‌دهد چگونه سیاست‌های جامع اقتصادی می‌توانند این تنوع‌سازی را تقویت کنند. اقتصاددانان این سیاست‌ها را سیاست‌های افقی می‌خوانند، چراکه به‌جای هدف قرار دادن بخش‌های خاص اقتصادی، به‌طور گسترده در سراسر کشور به‌کار گرفته می‌شوند.

این رویکرد همچنین موقعیت جغرافیایی اقتصاد نسبت به ‌شرکای تجاری‌اش و چگونگی تاثیر‌گذاری آن بر صادرات غیرکامودیتی‌هایی چون فلزات یا نفت‌ را در نظر گرفته است. این رویکرد دربردارنده درس‌هایی درباره چگونگی حمایت از یک تجارت چندوجهی برای سیاستگذاران است، هدف مشترکی که به‌دلیل ارتباط آن با کاهش ناپایداری تولید و رشد سریع‌تر اقتصاد در بلندمدت، از سوی اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور دنبال می‌شود.

 ۴ عامل کلیدی

روش‌شناسی به‌کار رفته در این تحقیق نشان‌دهنده ارتباطی روشن میان صادرات غیرکامودیتی‌ها‌ که به ‌متنوع‌سازی و پیچیدگی کمک می‌کند و چهار متغیر اقتصادی جامع شامل حکمرانی، تحصیلات، زیرساخت‌ها و تجارت آزاد‌ است. بهبود این حوزه‌ها با ایجاد شرایطی که امکان تقویت صادرات با ارزش‌افزوده بالا یا پیچیده را فراهم می‌کند، به ‌متنوع‌سازی کمک می‌کند.

این یافته‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، چراکه نشان دادن اینکه چگونه سیاست‌های اقتصادی جامع می‌توانند متنوع‌سازی را توضیح دهند،  این باور را که سیاست‌های صنعتی‌ به‌معنای حمایت از صنایع خاص، بهترین راه برای توسعه تجارت هستند به‌چالش می‌کشد.

این تحلیل نشان می‌دهد که به ‌استثنای ذخایر فراوان مس، اقتصاد شیلی به‌طور اعجاب‌انگیزی شبیه مالزی است. این کشور آسیایی نیز به‌طور مشابه آموزش و موسسات قوی دارد، ولی از مزیت نزدیک‌تر بودن به ‌قطب‌های اصلی زنجیره تامین جهانی یعنی چین، ژاپن و کره نیز برخوردار است. صادرکنندگان برجسته اروپایی و آسیایی‌ از هنگ‌کنگ و سنگاپور تا ایرلند و دانمارک، از پیچیده‌ترین و متنوع‌ترین صادرات و قوی‌ترین سیاست‌های افقی برخوردار هستند.

این رویکرد جدید در توضیح متنوع‌سازی برای دولت‌هایی که خواهان جریان‌های تجاری متنوع‌تری هستند نیاز به‌ کوتاه کردن فاصله جغرافیایی با افزایش ارتباطات میان کشورها را برجسته می‌کند.

به‌عنوان مثال‌ تقویت تدارکات حمل و نقل در بنادر می‌تواند با کاهش زمان ترانزیت برای کالاها فاصله را به‌طور موثری کاهش دهد. رفع موانع سیاست تجاری، تسهیل تجارت، گسترش فناوری از طریق برنامه‌های تبادل آموزش و سرمایه‌گذاری در تکنولوژی‌های ارتباطی چون پهنای باند که به ‌اقتصاد دیجیتال کمک می‌کند، از دیگر سیاست‌های مفید محسوب می‌شوند.

تقویت سیاست‌های افقی ممکن است چالش برانگیز به‌نظر برسد، به‌ویژه برای کشورهایی که از درآمد کمتری برخوردار هستند‌، با این حال‌ چند کشور سیاست‌های بسیار قوی‌تری نسبت به ‌آنچه که از سطح درآمدی‌شان انتظار می‌رود اتخاذ کرده‌اند؛ از جمله روآندا برای حکمرانی؛ گرجستان و اوکراین برای دستیابی به ‌امکانات آموزشی؛ مالزی برای زیرساخت‌ها؛ و موریس و پرو برای تعرفه‌هایشان؛ به‌طوری‌که این اقتصادها می‌توانند به‌عنوان الگو در نظر گرفته شوند.

مطمئنا این نتایج تاثیر‌گذاری بالقوه حمایت‌های هدفمند‌تر برای بخش‌های خاص را نفی نمی‌کند. گرچه اهرم‌های سیاست صنعتی می‌توانند کم‌اثرتر یا حتی زیان‌آور باشند. از اشکالات بالقوه می‌توان به ‌کاهش ظرفیت مالی، مسابقه به ‌کف‌رساندن مالیات و تضعیف چندجانبه‌گرایی اشاره کرد. به‌علاوه‌ هیچ شواهد آماری مبنی بر اثر‌گذاری آنها وجود ندارد. در عوض، استراتژی‌های متنوع‌سازی که حول سیاست‌ها و ارتباطات گسترده‌تر شکل گرفته‌اند کمتر بحث‌برانگیز بوده و از متنوع‌سازی صادرات و پیچیدگی حمایت می‌کنند.

 

 

مدیران بهینه ساز نصیر

www.mbncompany.com

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 30
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 3-07-1400, 15:12
3-07-1400, 15:12

ماموریت «صمت» در اشتغال و صادرات

دسته بندی: اخبار

ماموریت «صمت» در اشتغال و صادرات

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر خود به ایلام از ایجاد دو‌ میلیون شغل در حوزه صنعت و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی ۶ ماه دوم سال‌جاری برای افزایش صادرات پنج‌ میلیارد دلاری و تمرکز بر افزایش صدور تولیدات صنعتی داخلی خبر داد.

سیدرضا فاطمی‌امین گفت: دولت تلاش می‌کند تا چهار سال آینده چهار‌ میلیون شغل در کشور ایجاد شود که از این میزان ۲‌ میلیون شغل در حوزه صنعت و بر عهده وزارت صمت است.

به گزارش «ایرنا»، وی اظهار کرد: امسال به لحاظ اقتصادی سالی ویژه محسوب می‌شود و امیدواریم با تلاش و کمترین هزینه از این مشکل عبور کنیم. تحول در بخش اقتصادی از اولویت‌های مهم دولت سیزدهم است که باید با همدلی این امر مهم تقویت شود. وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با تهیه سند همه برنامه‌ها، منابع مالی و عملکرد مدیران بر مبنای اجرای این برنامه ارزیابی می‌شود که این موضوع طی هفته‌های آینده در پنج استان کشور از جمله ایلام آغاز می‌شود. فاطمی‌امین یادآور شد: مدیران استانی ظرفیت‌ها و فرصت‌های اقتصادی استان‌ها را شناسایی و مشکلات قابل حل را پیگیری کنند. وزیر صمت با بیان اینکه بیکاری مشکل همه کشور است، اضافه کرد: با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده با تکمیل طرح‌های تولیدی نیمه تمام اشتغال چشمگیری ایجاد می‌شود.

 

فاطمی‌امین اظهار کرد: کسری بودجه به سبب کمبود منابع و افزایش هزینه هاست که با برنامه‌ریزی می‌توان این موضوع را نیز رفع کرد. وی تصریح کرد: همچنین با افزایش تولیدات و توسعه بخش اقتصادی می‌توان عمران شهری شهرستان ایوان را حل کرد زیرا بخشی از هزینه‌های تولیدات از محل ارزش افزوده این واحدها پرداخت می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طی ۶ماه دوم سال‌جاری پنج‌میلیارد دلار تولیدات صنعتی داخلی بیش از سال گذشته به کشورهای خارجی صادر خواهد شد.

فاطمی‌امین گفت: عمده مشکلات واحد‌های تولیدی نبود سرمایه در گردش، منابع مالی، صادرات و... است که طی بازدید از پنج واحد صنعتی شهرستان ایوان این مشکلات به وضوح مشخص و باید در سطح کلان حل شود.

وی افزود: برای حل مشکلات تولیدکنندگان از اوایل شهریورماه گروه ویژه‌ای برای فعال کردن واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل تشکیل شده است. همچنین برای صادرات ضوابط کلی تعریف و طی هفته آینده بخشی از مشکلات بنگاه‌های تولیدی حل می‌شود.

فاطمی‌امین با بیان اینکه مشکلات تولیدکنندگان و فعالان صنعتی از دغدغه‌های این وزارتخانه است، افزود: در این راستا تلاش می‌شود با کمترین دغدغه مشکل صادرات این واحدها رفع شود.

علاوه بر این، وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست بررسی پروژه‌‌‌های نظام توزیع کالا و خدمات که با حضور معاونان و مدیران مربوطه برگزار شد، گفت: با اجرای کامل برنامه‌های نظام توزیع کالا و خدمات، بخشی از تورم کشور که ناشی از نقدینگی به سبب عدم‌انسجام نظام توزیع است، حل خواهد شد. فاطمی‌امین افزود: اگر نظام توزیع کالا و خدمات ارتقا یابد نقش بسیار حائز اهمیتی در مهار تورم و نقدینگی خواهد داشت که اثرات مثبت خود را بر سفره مردم و معیشت آنها نشان خواهد داد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه زمان‌بندی اجرای پروژه‌‌‌های نظام توزیع کالا و خدمات تا پایان سال باید تدوین شود، از شروع پروژه‌های این برنامه از هفته آینده خبر داد.

وزیر صمت در ادامه، تصریح کرد: اجرای پروژه‌‌‌های برنامه باید به صورت مداوم مورد پایش و رصد قرار گیرد که به همین منظور یک ماه آینده (هفته اول آبان ماه) اولین جلسه پایش به منظور بررسی عملکردهای این برنامه برگزار خواهد شد.

فاطمی‌امین بیان کرد: با ذی‌نفعان این حوزه نیز باید جلسه برگزار شود تا پروژه‌‌‌ها و برنامه‌‌‌های نظام توزیع از نقطه نظر آنها مورد بررسی قرار گیرد و راهکارهای آنها نیز در این برنامه گنجانده شود. وی همچنین اعلام کرد: با زمان‌بندی انجام شده (تا اواسط آبان‌‌‌‌ماه) برنامه کامل نظام توزیع کالا و خدمات ابلاغ عمومی خواهد شد. وزیر صمت در این خصوص یادآوری کرد: برنامه مرتبط با حوزه خودرو نیز تدوین و اهداف کمی، راهبردها و پروژه‌ها تعریف شده است که در این زمینه نیز با ذی‌نفعان حوزه خودرو جلسه هماهنگی برگزار شد.

 

مدیران بهینه ساز نصیر

www.mbncompany.com

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 132
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 16-06-1400, 15:07
16-06-1400, 15:07

طرح بخش‌‌‌‌ خصوصی برای ساماندهی رمزارزها در ایران

دسته بندی: اخبار

 

طرح بخش‌‌‌‌ خصوصی برای ساماندهی رمزارزها در ایران
فعالان اقتصاد دیجیتال در سومین نشست کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، پیرامون طرح پیشنهادی و جایگزین بخش‌‌‌‌خصوصی در ارتباط با صیانت از دارایی‌‌‌‌های دیجیتال به گفت‌‌‌‌و‌‌‌‌گو نشستند و اصلاح قانون تجارت الکترونیک را کلید زدند.

در سومین جلسه کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال اتاق تهران، گزارشی از پیشرفت تدوین و زمینه‌‌‌‌سازی برای تصویب طرح صیانت از دارایی‌‌‌‌های دیجیتال که از سوی بخش‌‌‌‌خصوصی تنظیم شده، مورد نقد و بررسی فعالان اقتصاد دیجیتال قرار گرفت. در این رابطه، نمایندگانی از شرکت ققنوس، به ارائه توضیحاتی درباره این گزارش پرداختند.

به گزارش روابط عمومی اتاق تهران، محمدجواد صمدی‌‌‌‌راد از شرکت ققنوس، با اشاره به اینکه مجموعه‌‌‌‌ای از گروه‌‌‌‌های صنفی به همراه انجمن فین‌‌‌‌تک و سازمان نظام صنفی رایانه‌‌‌‌ای، بسته پیشنهادی بخش‌‌‌‌خصوصی در این حوزه را تهیه و به مجلس ارائه کرده است، تصریح کرد که از سوی تشکل‌ها و فعالان حوزه دیجیتال، تاکنون طرح‌‌‌‌های مختلفی برای ساماندهی رمزارزها به مجلس ارائه شده و در نهایت نیز، با تصمیم رئیس مجلس، تمامی این طرح‌‌‌‌ها در دست بررسی است و طرح اخیر مجلس نیز فعلا از دستورکار بررسی خارج شده است.  وی همچنین تصریح کرد که بخش‌‌‌‌خصوصی به دنبال تدوین لایحه پیشنهادی برای اصلاح قانون تجارت الکترونیک است تا زیرساخت‌‌‌‌های قانونی برای تحول اقتصاد دیجیتال در کشور فراهم شود. صمدی‌‌‌‌راد ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارایی دیجیتال و تسریع در تشکل آن را گامی در راستای رفع ریسک‌‌‌‌های حاکمیتی موجود عنوان کرد.

 

مدیران بهینه ساز نصیر

www.mbncompany.com

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 82
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 10-06-1400, 16:18
10-06-1400, 16:18

نمای چهارماهه تجارت با اتحادیه اوراسیا

دسته بندی: اخبار

نمای چهارماهه تجارت با اتحادیه اوراسیا

 

اتحادیه اوراسیا در سال‌های اخیر مرکز توجه متولیان تجارت خارجی کشور بوده و به واسطه موافقت‌نامه تجارت آزاد با این اتحادیه، مسوولان سعی در توسعه تجارت با ۵ کشور عضو اوراسیا دارند.

کارنامه تجارت خارجی ایران با اوراسیا حکایت از آن دارد که نخستین مبدا وارداتی ایران در بین این کشورهای عضو این اتحادیه، روسیه است که ارزش واردات از این کشور ۴۲۸ میلیون دلار بوده و وزن کالاهای وارداتی از روسیه نیز به ۷۵۵ هزار تن می‌رسد. واردات از روسیه در چهارماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم از نظر وزنی افت ۵۲ درصدی و هم افت ارزشی ۱۲درصدی داشته است. البته صادرات کالاهای ایرانی به روسیه سیر صعودی داشته و با رشد ۴۰ درصدی ارزشی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۸۶ میلیون دلار و با افزایش ۱۴ درصدی وزنی به ۳۶۸ هزار تن رسیده است. تراز تجاری ایران با روسیه به‌رغم کاهش واردات ثبت شده، منفی ۲۴۲ میلیون دلار است. تجارت ایران و ارمنستان هم با صادراتی به ارزش ۸۳ میلیون دلار و رشد ارزشی ۴۸درصدی و وارداتی به ارزش ۵/ ۹میلیون دلار و رشد ارزشی ۷۲ درصدی همراه بوده که تراز تجاری مثبت ۷۴ میلیون دلاری را به ثبت رسانده است. وزن کالاهای صادر شده به ارمنستان با افت ۱۰ درصد به ۲۷۹ هزار تن و وزن کالاهای وارد شده از ارمنستان هم با افت ۸۱ درصدی به ۶۰۰ تن رسیده است.  در چهارماه امسال قزاقستان ۱۵۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۳ میلیون دلار از ایران کالا خریداری کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی رشد ۲۶ درصدی و از نظر وزنی افزایش ۵۹ درصدی داشته است. همچنین در این بازه زمانی ۹۲ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیون دلار از این کشور به ایران صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۹۹ درصدی وزنی و افزایش ۵۸ درصدی ارزشی را به همراه داشته است. تراز تجاری ایران با قزاقستان به نفع ایران و مثبت ۲۴ میلیون دلار است.

قرقیزستان در میان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، چهارمین شریک تجاری ایران است که در چهارماهه امسال ۱۵ هزار تن کالا به ارزش ۲۴ میلیون دلار از ایران به این کشور صادر شده و در عین حال یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار به وزن ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن از این کشور به ایران صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی افت ۲۰ درصدی و از لحاظ ارزشی افت ۲۸ درصدی داشته است.  بلاروس با خرید ۳ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۷ میلیون دلار آخرین شریک تجاری ایران در بین کشورهای اوراسیایی است. رشد ۴۱ درصدی ارزشی و ۱۰۵ درصدی وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حاصل عملکرد صادرکنندگان در این بازار است. همچنین واردات از این کشور با رشد ۷۸درصدی به لحاظ وزنی به ۴میلیون و ۲۰۰هزار دلار رسیده است. به لحاظ وزنی نیز واردات از بلاروس ۳۳درصد افت داشته و رقم ۷۰۰تن است.

بر اساس گزارش تهیه شده در معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، عمده‌ترین کالای صادراتی ایران به اوراسیا را میوه‌های خوراکی تشکیل می‌دهد. صادرات این گروه کالا در بازه زمانی چهارماهه امسال ارزشی معادل ۱۲۶ میلیون دلار داشته که ۳۸ درصد از صادرات ایران به اوراسیا را تشکیل می‌دهد. در این گروه، پسته با پوست تازه بیشترین صادرات را به خود اختصاص داده و ۱۳ درصد از کل صادرات به اوراسیا به این کالا اختصاص دارد.  مواد پلاستیکی و اشیای آن با ۵۵ میلیون دلار صادرات، دومین گروه عمده کالای صادراتی ایران به این اتحادیه است که سهم ۱۷ درصدی از کل صادرات به اوراسیا را در اختیار گرفته است. از میان کالاهای این گروه، پلی‌استایرن غیرقابل انبساط معمولی بیشترین صادرات را داشته و سهم ۸ درصدی را از کل صادرات ایران به این اتحادیه به خود اختصاص داده است.

سومین گروه عمده صادراتی ایران به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا، سبزیجات، نباتات، ریشه و غده‌های زیرخاکی خوراکی است که ارزش صادرات آن به ۳۵ میلیون دلار می‌رسد. این گروه کالایی سهم ۱۰ درصدی را از کل ارزش صادرات ایران به این اتحادیه در اختیار دارد. فلفل فرنگی عمده‌ترین کالای صادراتی این گروه است که سهم ۴ درصدی از کل ارزش صادرات را به خود اختصاص داده است.  چدن، آهن و فولاد چهارمین گروه کالایی عمده صادراتی به اوراسیا در چهارماه منتهی به تیرماه امسال است که ارزش صادرات آن به ۲۰ میلیون دلار و سهم ارزشی آن از کل صادرات به اوراسیا به ۶ درصد می‌رسد. بیشترین کالای صادر شده این گروه کالایی در این بازه زمانی، میله‌های آهنی یا فولادی است که سهم آن از صادرات به اوراسیا ۵/ ۲درصد است.

فرآورده‌ها از سبزیجات و میوه‌ها با صادرات ۱۱ میلیون دلاری در چهارماهه امسال سهم ۳ درصدی از کل صادرات به اوراسیا در این بازه زمانی را به دست آورد و پنجمین گروه عمده صادراتی ایران به اوراسیا شد. از این گروه کالایی، بیشترین صادرات نیز مربوط به رب گوجه‌فرنگی است که ۲ درصد از کل صادرات به اوراسیا را در چهارماهه امسال به خود اختصاص داده است.

عمده‌ترین گروه کالایی وارداتی در چهارماه منتهی به تیرماه امسال چربی‌ها و روغن‌های حیوانی و نباتی است که ارزشی معادل ۱۸۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳۹ درصدی را از کل واردات این بازه زمانی به خود اختصاص داده است. بیشترین واردات در این گروه کالایی مربوط به روغن دانه آفتابگردان است.  واردات غلات با ارزش ۱۷۱ میلیون دلار از اوراسیا به ایران سهم ۳۶ درصدی را از کل ارزش واردات چهارماهه از این اتحادیه به خود اختصاص داده و دومین گروه عمده وارداتی محسوب می‌شود. بیشترین کالای وارد شده در این گروه کالایی نیز گندم است.  سومین گروه عمده وارداتی نیز چوب و اشیای چوبی است که در این بازه زمانی ۳۷ میلیون دلار واردات داشته و سهم ارزشی آن از کل ارزش واردات از اوراسیا در چهارماهه امسال ۸ درصد است. در این گروه کالایی نیز چوب اره شده یا ناهمواری گرفته شده، عمده‌ترین کالای وارداتی است.  رآکتورهای هسته‌ای، دیگ‌های بخار، ماشین‌آلات و وسایل مکانیکی و اجزا و قطعات آن با واردات ۲۶ میلیون دلاری در چهارماهه امسال از اتحادیه اوراسیا، سهم ۶درصدی را از کل واردات از اوراسیا در این بازه زمانی در اختیار گرفته و چهارمین گروه عمده وارداتی است. عمده‌ترین کالاهای وارداتی در این گروه کالایی نیز واحدهای هواساز مربوط به کمپرسورهای پیچی است.  سبزیجات، نباتات، ریشه و غده‌های زیرخاکی خوراکی هم به عنوان پنجمین گروه عمده وارداتی است که ارزش واردات آن در چهارماهه امسال به یک میلیون دلار می‌رسد.

 

مدیران بهینه ساز نصیر

www.mbncompany.com

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 91
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 3-06-1400, 15:06
3-06-1400, 15:06

استراتژی اروپا در رقابت با مگاپروژه ابریشم چین

دسته بندی: اخبار

استراتژی اروپا در رقابت با مگاپروژه ابریشم چین

 

مدت‌‌‌هاست گمانه‌زنی درباره رویکرد اتحادیه اروپا به مگاپروژه ابریشم چین مطرح است؛ اینکه این اتحادیه در مورد تقویت اتصالات زیرساختی و چشم‌‌‌انداز کلان ژئواکونومیک این اتحادیه چه برنامه‌‌‌ای دارد؟ شورای اتحادیه اروپا برای پاسخ به این گمانه‌‌‌زنی‌‌‌ها یک ماه پیش استراتژی کلان اتحادیه در این حوزه را تحت عنوان «اروپای تنیده در جهان» منتشر کرد.

این استراتژی بخشی از برنامه توسعه پایدار اتحادیه اروپا در افق ۲۰۳۰ است. برای کلید خوردن این پروژه هم شورای اتحادیه اروپا به کمیسیون این اتحادیه و نمایندگی عالی خود ماموریت داد تا بهار ۲۰۲۲ دستورالعمل دهگانه‌‌‌ای را اجرا کند. مرکز پژوهش‌‌‌های اتاق بازرگانی ایران در پنجمین پایش تحولات تجاری جهانی از بررسی برنامه اتحادیه اروپا خبر داد. اتحادیه اروپا در راستای تقویت اتصالات زیرساختی و چشم‌انداز کلان ژئواکونومیک در جولای ۲۰۲۱ استراتژی کلان خود در مقابل چین را اعلام کرد.

 اروپای تنیده در جهان چیست؟

بر اساس گزارش پایش تحولات تجاری جهانی، اتحادیه اروپا در راستای اجرای پروژه «اروپای تنیده در جهان»، کمیسیون اروپا و نمایندگی عالی این اتحادیه را مامور طراحی نقشه راه این ابتکار کرد. این ابتکار آشکارا در راستای رقابت با ابتکار «کمربند و راه» چین و بر بنیان منافع مادی و ایدئولوژیک اتحادیه طراحی شده است. در ابتدای این سند از لزوم رویکرد ژئواستراتژیک و بلندمدت اتحادیه برای تقویت موقعیت این بلوک همگرا در زیرساخت‌های جهانی سخن گفته شده و حراست از منافع مادی و ارزش‌‌‌های اروپایی در کانون آن تعریف شده‌‌‌اند؛ این طرح کلان به عنوان بخشی از رویکرد کلی اتحادیه به تجارت جهانی و مقابله با تغییرات آب و هوایی تعریف شده است؛ به دیگر سخن این استراتژی به عنوان بخشی از دستور کار توسعه پایدار اتحادیه اروپا در افق ۲۰۳۰ قرار می‌گیرد. این ابتکار استراتژیک با هدف بهبود رقابت‌پذیری اتحادیه اروپا، کمک به متنوع کردن زنجیره‌های ارزش، کاهش وابستگی استراتژیک به‌ویژه در حوزه مواد خام حیاتی و پاسخگویی به نیاز جامعه جهانی به یک اکوسیستم دیجیتال انعطاف‌پذیر، امن و منطبق بر ارزش‌‌‌های انسانی طراحی می‌شود. در این سند تاکید شده که اتحادیه اروپا به چالش‌‌‌های تامین مالی پروژه‌های عظیم در حوزه اتصالات زیرساختی آگاهی دارد، از همین رو بنیان گذاشتن هنجارها و استانداردهای بین‌المللی و چارچوب‌‌‌های قانونی و مقرراتی به‌روز را به عنوان پیش‌شرط‌‌‌هایی برای جذب سرمایه بخش خصوصی در این حوزه مورد تاکید قرار می‌دهد. از همین رو در رویکرد خود در زمینه تامین مالی این پروژه‌‌‌ها، استانداردهای مورد توجه گروه ۷ در زمینه سرمایه‌گذاری در ایجاد زیرساخت‌‌‌هایی با استانداردهای جهانی را مورد توجه قرار می‌دهد.

افزون بر این بر مبنای سند، اتحادیه اروپا در این طرح مشارکت با کشورهای دارای منافع و ارزش‌‌‌های مشترک به‌ویژه ژاپن، هند، مجموعه آسه‌آن و ایالات متحده آمریکا و نیز سازمان‌های بین‌المللی در اجرایی کردن پروژه‌های زیرساختی با استانداردهایی که کشورهای صنعتی تعریف کرده‌اند را مورد تاکید قرار داده است. شورای اروپا در راستای اجرایی شدن این طرح، کمیسیون اروپا و نمایندگی عالی این اتحادیه را موظف کرده تا دستور کار اجرایی آن را حداکثر تا بهار ۲۰۲۲ فراهم کنند و در این مسیر از دولت‌‌‌های عضو، نهادهای مالی و بانکی مشورت گیرند. یکی از این دستورکارها تعریف پروژه‌‌‌های کلیدی و دارای تاثیرات حیاتی در پهنه جهانی و نحوه اجرای آنها تا سه‌ماه نخست ۲۰۲۲ و دستور دیگر تقویت تعاملات منظم با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای تعریف و تدوین اولیه پروژه‌هاست. دستور کار سوم طراحی نقشه راه اجرایی پروژه‌‌‌ها و چهارمین برنامه، تعریف پروژه‌‌‌های جدید اتصالات زیرساختی برای قرار گرفتن در ساختار بودجه اتحادیه اروپا طی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ است. اقدام دیگر ارائه طرح‌‌‌های تامین مالی این پروژه‌‌‌ها از منابع اتحادیه اروپا و بخش خصوصی و مطابق با الزامات پیمان پاریس است. دستور هفتم تشویق بخش خصوصی به تامین مالی و اجرای پروژه‌ها از طریق ایجاد یک مکانیزم مشاوره به شرکت‌ها در اتحادیه اروپاست. ارائه اطلاعات مفصل و دقیق به شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌‌‌های اتصالات زیرساختی؛ تلاش برای شکل‌‌‌دهی به رقابت منصفانه، دسترسی منصفانه به بازارها و تامین تدارکات دولتی و نیز فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌‌‌ مستقیم خارجی برای بخش خصوصی اتحادیه اروپا در کشورهای ثالث؛ شکل‌‌‌دهی به روایتی منسجم و مورد پذیرش اعضای اتحادیه اروپا برای اجرایی شدن این طرح و حمایت افکار عمومی از آن از اقدامات هشتم تا دهم است که باید در دستور کار قرار گیرد.

 شکل‌گیری کمربند اقتصادی راه ابریشم

در کتاب «ابتکار کمربند و راه؛ فرصت‌های اقتصادی مشترک ایران و چین» نوشته دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانی وزارت اقتصاد و دارایی، اشاره شده  رئیس‌جمهور خلق چین، شی جین‌‌‌پینگ در سپتامبر ۲۰۱۳ میلادی طی دیدارش از قزاقستان برای اولین بار مفهوم کمربند اقتصادی راه ابریشم را مطرح کرد. وی در سخنرانی خود با عنوان «ارتقای دوستی خلق با خلق و خلق آینده‌ای بهتر» در دانشگاه نظربایف پیشنهاد کرد که چین و آسیای مرکزی به منظور ارتقای همکاری‌ها، کمربند اقتصادی راه ابریشم را شکل دهند.

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 84
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 10-05-1400, 16:05
10-05-1400, 16:05

رویداد تجاری اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا

دسته بندی: اخبار

رویداد تجاری اتاق‌های مشترک ایران و ایتالیا

پس از یک‌ماه تلاش مداوم در اتاق ایران و ایتالیا و اتاق خواهرخوانده خود در رم، ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ رویدادی بزرگ برگزار شد و ۶۰ شرکت در رشته‌های مختلف از دو کشور به معرفی واحدهای اقتصادی خود پرداختند و تمایل خود را به‌ منظور گسترش روابط با کشور مقابل اعلام کردند.

رویداد تجاری مشترک دو اتاق ایران و ایتالیا و ایتالیا-ایران با سخنرانی‌ روسای دو اتاق همراه بود. ابتدا دکتر زامپینی، رئیس جدید اتاق مشترک ایتالیا - ایران از تلاش دو اتاق به‌منظور برگزاری وبینار جهت تداوم همکاری، توسعه و تقویت روابط شرکت‌های ایرانی و ایتالیایی قدردانی کرد. وی ایران را دروازه ورود به خاورمیانه و آسیای مرکزی عنوان کرد. احمد پورفلاح، رئیس اتاق ایران- ایتالیا نیز ابتدا ضمن آرزوی موفقت برای دکتر زامپینی، سمت جدید ایشان را تبریک گفت و طی سخنانی نسبت به رفع تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران و بازگشت ایتالیا و ایران به جایگاه و روابط پیشین تجاری خود اظهار امیدواری کرد. وی همچنین برگزاری جلسات مشابه را برای اعضای هر دو اتاق مفید و سازنده عنوان کرد.

این وبینار با معرفی ۳۰ شرکت از ایتالیا و ۳۰ شرکت از ایران جریان داشت و مقرر شد که یک هفته بعد شرکت‌ها در جلسات B۲B به مذاکره با شرکت‌های طرف مقابل خود بپردازند.

به دنبال برگزاری جلسه معرفی ۶۰ شرکت ایرانی و ایتالیایی در تاریخ ۲۹ تیرماه، روز چهارشنبه ششم مردادماه ۱۴۰۰، جلسات B۲B بین شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی با سخنان دبیران کل دو اتاق آغاز شد و هر شرکت به‌طور میانگین با سه شرکت در اتاق‌های جلسات اختصاصی به مذاکره پرداخت. برنامه جلسات به‌گونه‌ای تنظیم شده بود که هر گروه دونفره ۱۵ دقیقه زمان برای گفت‌وگو داشتند و پس از ۱۵ دقیقه برنامه به‌طور اتوماتیک قطع می‌شد.

در این برنامه دبیرکل اتاق ایران-ایتالیا اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک با رفع پاندمی، امکان مذاکرات حضوری فراهم شود و دو کشور به مبادله هیات تجاری بپردازند؛ چراکه برگزاری چنین جلساتی به نزدیک‌تر شدن بیشتر اعضا به یکدیگر کمک شایانی می‌کند. شهابی همچنین از حاضران به‌منظور بازدید از نمایشگاه مجازی این اتاق به نشانی www. viritex. ir دعوت به‌عمل آورد.

دبیرکل اتاق ایتالیا-ایران نیز ضمن آرزوی موفقیت برای شرکت‌کنندگان در این وبینار اظهار کرد: جلسه اول (۲۹تیرماه) بین ۶۰ شرکت ایرانی و ایتالیایی به صورت معارفه انجام شد. برگزاری دومین وبینار بین این شرکت‌ها به صورت جلسات B۲B، نخستین تجربه دو اتاق مشترک در این زمینه است. وی همچنین از زحمات ریاست و دبیرکل اتاق ایران- ایتالیا و کادر همکاران دو اتاق مشترک قدردانی کرد و گفت: بدون حضور و همکاری آنها برگزاری چنین وبیناری میسر نبود.

 

 

دلار-قیمت-ارز-بازار-نرخ-مبادلات مالی-صادرکنندگان-واردکنندگان-سود-تست-دستگاه-تجهیزات-بورس-طلا-پتروشی

www.mbncompany.com

 

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 74
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 4-05-1400, 15:33
4-05-1400, 15:33

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال به چند میلیارد دلار رسید؟

دسته بندی: اخبار

ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال به چند میلیارد دلار رسید؟

 

صعود بیت‌کوین به کانال ۳۴ هزار دلاری باعث افزایش امیدها به آغاز رالی جدید شده است. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مخالفت برخی از سیاستمداران آمریکایی با بیت‌کوین ادامه دارد و سناتور جمهوری‌خواه، چاک گرسلی با اشاره به استفاده گسترده بیت‌کوین در امور مجرمانه گفته هر سال حدودا ۷۶ میلیارد دلار تراکنش غیرقانونی با استفاده از بیت‌کوین صورت می‌گیرد و نیمی از تراکنش‌های مربوط به این ارز برای انجام کارهای غیرقانونی است. به گفته گرسلی، امکان ناشناس ماندن معامله‌گران، ارزهای دیجیتالی را خطرناک ساخته ‌است. صرافی بایننس که فعالیت آن تحت تاثیر اتخاذ رویکرد سخت‌گیرانه برخی کشورها قرار گرفته ‌است، تصمیم دارد برای پرهیز از وقوع اتفاق مشابه و از دست رفتن بازار آمریکا، سهام صرافی بایننس در آمریکا را در بورس این کشور عرضه کند.

مدیرعامل بایننس با بیان اینکه مجموعه تحت مدیریتش الزامات و قوانین مالی کشورها را رعایت کند، وعده داده ‌است بایننس تلاش کند با کمک گرفتن از مشاوره‌های حقوقدانان و فعالان مالی، انتظارات نهادهای ناظر را برآورده سازد. به نقل از «ایسنا» صحبت‌های اخیر جک دورسی، مدیر عامل توییتر و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا درخصوص ارزهای دیجیتالی باعث ورود موج تازه‌ای از تقاضا به بازار شده‌ است. ایلان ماسک گفته احتمال پذیرش مجدد بیت‌کوین به‌عنوان ابزار پرداخت برای خرید خودروهای تسلا وجود دارد؛ اما به شرطی که بیشتر انرژی لازم برای استخراج رمزارزها از انرژی‌های پاک تامین شود. ماسک همچنین گفته ‌است تسلا در بیت‌کوین و خودش در بیت‌کوین، اتریوم و دوج‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند. مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۱۴۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۵۷/ ۶ درصد بیشتر شده‌است.

 

 

بیت ک.ین-ارز دیجیتال-آزمایشگاه-تجهیزات-بورس-اقتصاد-دلار-یورو-تسلا-سرمایه گذاری-بازار

www.mbncompany.com

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 317
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 25-12-1399, 15:19
25-12-1399, 15:19

ضامن بقای بنگاه‌های کوچک در پاندمی

دسته بندی: اخبار

 

نتایج تحقیقات تازه پژوهشگران صندوق بین‌المللی پول روی ۱۳۰ کشور نشان می‌دهد شوک ناشی از پاندمی بدترین ضربه را به صنایع کوچک و متوسط از دو ناحیه کاهش تقاضای مصرف‌کنندگان و افت تولید وارد کرده و بسته به نحوه حمایت دولت‌ها از بنگاه‌ها، ابعاد این بخش را تحت‌تاثیر قرار داده است. این گزارش تصریح می‌کند حمایت دولت از SMEها باید تا مادامی‌ که شرایط مالی آنها به ثبات نرسیده، تداوم پیدا کند. شواهد این گزارش تایید می‌کند ضامن بقای بنگاه‌های کوچک در دوره پاندمی «پرداخت مستقیم و بلاعوض مالی از سوی دولت به بنگاه‌های کوچک و متوسط» بوده است.

 

هنر و سرگرمی، تفریحات، آموزش، اقامت و گردشگری و بخش غذا از مهم‌ترین بنگاه‌هایی بودند که در دوره پاندمی در اغلب کشورهای جهان دچار تنش شدند و پاندمی روی آنها تاثیر منفی گذاشت. با این حال بخش‌های دیگری از صنایع مصرفی، تولیدات صنعتی و چندین بخش دیگر از این وضعیت ضربات سختی دیده‌اند. گزارش صندوق بین‌المللی پول تاکید دارد نحوه طراحی سیاست حمایتی و اندازه رکود در هر کشور تاثیری مستقیم بر احیای SMEها داشته است. در عین حال الگوهای متفاوتی در بین کشورهای ثروتمند یا متوسط در زمینه پوشش بنگاه‌های کوچک در دوره پاندمی وجود دارد.

از آنجا که در این دوره زمانی دولت‌ها با ۵ شیوه و ابزار مختلف یعنی «پرداخت‌های بلاعوض»، «کاهش نرخ بهره»، «تنفس برای بازپرداخت تسهیلات»، «تخفیف مالیاتی» و «اعطای تسهیلات جدید» به حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط دست زده‌اند، می‌توان راهکار موفقیت سیاست‌گذار در بحران پاندمی در زمینه تولیدصنعتی را بسته‌ای از ابزارهای مذکور دانست. در عین حال عموم کشورها از دو ابزار استفاده کرده‌اند.

در این گزارش تصریح شده بیش از سه چهارم از کل کشورهای مورد مطالعه در دوره پاندمی با کمک مالی مستقیم، حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط را در دستور کار قرار داده‌اند. این محبوب‌ترین ابزار دولت‌ها برای حفظ بقای تولید بوده به‌طوری که بیش از ۱۰۰ کشور آن را مورد استفاده قرار داده‌اند. در عین حال بیش از نیمی از کشورهای مورد مطالعه با اعطای تضمین بابت بازپرداخت وام‌ها، به بنگاه‌ها کمک کرده‌اند. بخش کوچکی از کشورها نیز با اعطای تسهیلات و نیز تخفیف مالیاتی به کمک بنگاه‌های کوچک و متوسط رفته‌اند.

اهمیت این حمایت از آن جهت برای بنگاه‌های کوچک و متوسط بالاست که این واحدها در دوره پاندمی به سه دلیل «هزینه‌های عملیاتی بدون عایدی»، «تعهدات مالی در برابر طلب‌کاران» و «تداوم همکاری با تامین‌کنندگان» بیشتر از همیشه تحت فشار قرار می‌گیرند. از این منظر نحوه کنش دولت و شیوه حمایت سیاستگذار از فعالان اقتصادی این بخش اهمیتی دوچندان دارد.

در شرایط عادی این بنگاه‌ها به بانک‌ها برای تامین مالی خرد وابسته هستند ولی می‌توانند امورات خود را بگذرانند. اما در شرایط پاندمی فشار مالی دوچندان شده و همین عامل ضرورت حمایت مالی را حیاتی می‌سازد. این نوع از بنگاه‌ها که برای نمونه ۶۵درصد از اشتغال اتحادیه اروپا را در خود جای داده‌اند، دربرگیری بالایی داشته به‌طوری که در برخی اقتصادها تا ۹۹درصد بنگاه‌های موجود از همین نوع هستند. به همین دلیل نیز IMF روی طراحی یک سیاست حمایتی درست از بنگاه‌ها تاکید دارد.

داده‌های به دست آمده در این گزارش قابل اتکا هستند و از کشورهای درگیر پاندمی اخذ شده‌اند. این اطلاعات توسط بخش ردیابی سیاست (PolicyTracker) صندوق بین‌المللی پول برمبنای داده‌های واحدهای مختلف این نهاد حاصل شده و تصویری نسبتا واقعی از وضعیت کسب و کارهای کوچک به نمایش می‌گذارد.

نقشه راه ادامه حیات SMEها

پرسش مهم این است که کشورهای مختلف جهان چگونه به کسب و کارهای کوچک برای جبران خسارات کرونا کمک می‌کنند؟ این عنوان سوالی است که صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود به آن پاسخ داده و با یادآوری ۵ نوع کمک مالی دولت به بنگاه‌ها، درصدد ارائه نوعی سیاست مناسب برای حفاظت از صنایع کوچک بوده است. این گزارش نشان می‌دهد کشورها عموما یکی از ۵ ابزار «وام‌های ارزان»، «کمک مالی بلاعوض»، «تضمین‌ وام»، «تعویق بازپرداخت‌ تسهیلات» و «بخشودگی یا تخفیف مالیاتی» را برای مقابله با وضعیت پاندمی در صنایع کوچک به کار گرفته‌اند.

نتایج گزارشی که وب‌سایت مجمع جهانی اقتصاد به نقل از صندوق بین‌المللی پول منتشر کرده نشان می‌دهد که در این دوره زمانی هیچ یک از کشورهای مورد بررسی با هم هر چهار ابزار مذکور را به کار نبرده و در بهترین حالت از دو اهرم «وام‌های ارزان» و «کمک مالی» برای حمایت از کسب‌وکارها استفاده کرده‌اند. این پژوهش تصریح می‌کند اغلب کشورهایی که در زمینه حمایت از بنگاه‌ها بد عمل کرده‌اند، بخش مهمی از بنگاه‌های تولیدی کوچک و متوسط خود را در دوره پاندمی از دست داده‌اند. هرچه میزان بی‌توجهی سیاستگذار به رصد بنگاه‌ها بیشتر بوده است، تعطیلی SMEها دامنه بیشتری در آن کشور پیدا کرده است.

اثر همه‌گیری کرونا بر مشاغل خرد

رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا خسارات بسیار دردناکی را برای کسب و کارهای کوچک ایجاد کرده است. تعداد بسیاری از مشاغل خرد از بهار سال ۲۰۲۰ و آغاز تعطیلی بزرگ در شهر‌های مختلف جهان به‌طور دائمی تعطیل شده‌اند.

بنگاه‌های کوچک و متوسط تاثیر گسترده‌ای بر اقتصادهای محلی دارند به‌طوری که یک دوم تا دو سوم اشتغال بخش خصوصی در ایالات متحده آمریکا و کشورهای اروپایی را تشکیل می‌دهند و چهل درصد درآمد ملی در اقتصادهای نوظهور مربوط به این بنگاه‌هاست. با این وجود بنگاه‌های کوچک بالاخص در زمان بحران‌های اقتصادی در مقایسه با بنگاه‌های بزرگ با محدودیت‌های بیشتری برای دسترسی به منابع مالی روبه‌رو هستند. به این خاطر دولت‌ها اقدامات مختلفی را برای کمک به کسب و کارهای کوچک و متوسط در برخورد با اپیدمی انجام داده‌اند. بدون این کمک‌ها نرخ شکست کسب و کارهای کوچک می‌توانست تا ۹ درصد نیز برسد.

نمودار این گزارش که بر اساس داده‌های صندوق بین‌المللی پول IMF تهیه شده است، معمول‌ترین اقدامات حمایتی دولت‌ها در ۱۳۰ کشور برای حمایت از بنگاه‌های کوچک را نشان می‌دهد. داده‌ها نشان‌دهنده آن هستند که در حالت کلی کمک‌های مالی عمدتا در قالب پرداخت‌های بلاعوض به بنگاه‌های کوچک عمده‌ترین اقدامی بوده است که توسط دولت‌ها اتخاذ شده به‌طوری که ۷۷ درصد از کشورها از این اقدام برای کمک به بنگاه‌های کوچک استفاده کرده‌اند. پس از آن تضمین‌های عمومی وام‌ها (۵۵ درصد)، تاخیر در بازپرداخت وام‌ها (۳۰ درصد)، تخفیف مالیاتی (۲۸ درصد) و کاهش نرخ‌های بهره (۲۴ درصد) عمده اقدامات دولت‌ها برای حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط بوده‌اند.

الگوی این سیاست‌ها اما در میان گروه‌های درآمدی مختلف متفاوت است؛ بسیاری از کشورهای با درآمد بالا و متوسط از ترکیبی از اقدامات استفاده کرده‌اند، به‌طوری که به‌طور متوسط ۵/ ۲ و ۹/ ۱ اقدام از جانب این کشورها به کار برده شده است. حدود ۸۰ درصد این اقتصادها از کمک‌های مالی برای کمک به بنگاه‌ها استفاده کرده‌اند در حالی که باقی اقدامات سهم کمتری (بین ۲۰ تا ۶۰ درصد) داشته‌اند. برای مثال بولیوی، بوتسوانا و هند در میان کشورهای با درآمد متوسط بوده‌اند که از اقدامات کمک مالی و تضمین‌های وام به‌طور همزمان استفاده کرده‌اند.

از سوی دیگر هیچ کدام از کشورهای با درآمد پایین در این ارزیابی بیش از دو اقدام را برای کمک به بنگاه‌های کوچک آسیب دیده از کرونا اتخاذ نکرده‌اند. کمک مالی و تخفیف‌های مالیاتی عمده‌ترین اقداماتی بوده‌اند که توسط این کشورها به کار برده شده‌اند، به‌طوری که به ترتیب ۷۵ درصد و ۳۳ درصد از کشورهای با درآمد مالی پایین از این دو اقدام استفاده کرده‌اند.

با ادامه روند پاندمی در جهان رصد اقدامات کشورهای مختلف برای حمایت از مردم و کسب و کارهای کوچک که از کرونا آسیب دیده‌اند همزمان با آماده شدن کشورها برای بهبود شرایط اقتصادی ضروری به‌نظر می‌رسد. دنبال کردن خط‌مشی سایر کشورها می‌تواند به سیاستگذاران برای انتخاب سیاست‌های موثرتر و تبادل تجربیات کمک کند.

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 260
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 5-08-1399, 16:17
5-08-1399, 16:17

قیمت طلا، دلار، یورو، سکه و ارز امروز ۹۹/۰۸/۰۵

دسته بندی: اخبار

قیمت طلا در بازار جهانی با افت ۲.۹ دلاری مواجه شد.

 

 با توجه به اینکه بازار طلا و سکه هنوز باز نشده است، همچنان قیمت های دیروز روی تابلوهای طلافروشی ها و صرافی ها دیده می شود.

با این حال، قیمت طلا در بازار جهانی با افت ۲.۹ دلاری مواجه شد.

 

آخرین وضعیت قیمت‌ها در بازار طلا، سکه و ارز روز دوشنبه، پنجم آبان‌ماه ۹۹ را مشاهده می‌کنید:

 

دلار-قیمت-ارز-بازار-نرخ-مبادلات مالی-صادرکنندگان-واردکنندگان-سود-تست-دستگاه-تجهیزات-بنزین-یورودلار-قیمت-ارز-بازار-نرخ-مبادلات مالی-صادرکنندگان-واردکنندگان-سود-تست-دستگاه-تجهیزات-بنزین-یورو

 

www.mbncompany.com

 

 

اطلاعات مطلب
 • بازديدها: 115
 • نويسنده: mbncom
 • تاريخ: 20-07-1399, 16:31
20-07-1399, 16:31

لیست اولویت همکاری‌های معدنی ایران و استرالیا

دسته بندی: اخبار

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف‌های استرالیایی در زمینه‌های آموزش، اکتشاف، استخراج و تکنولوژی هستیم.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در دیدار با لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران، با اشاره به اینکه این حوزه‌ها به‌عنوان اولویت همکاری دو طرف مطرح است، گفت: اکتشاف و استخراج در عمق، جزو نیازهای اصلی ما برای توسعه بخش معدن است و تمایل داریم از تحقیق و توسعه و همچنین دانش فنی شرکت‌های استرالیایی بهره ببریم.

وی با اشاره به اینکه استرالیا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای معدنی و صاحب دانش فنی است، افزود: شرکت‌های کوچک معدنی نیز در زمینه‌های آموزش، تکنولوژی،‌ اکتشاف و استخراج خواهان همکاری هستند. غریب‌پور تصریح کرد: نیاز است که مقامات دو کشور از توسعه و تقویت همکاری‌های بخش خصوصی طرفین، حمایت و پشتیبانی کنند.

 

رئیس هیات عامل ایمیدرو در عین حال جایگاه ایران در تولید فولاد را مورد تاکید قرار داد و افزود: در نیمه نخست سال جاری میلادی به رغم اینکه تولیدکنندگان بزرگ دنیا، کاهش تولید را پشت سرگذاشتند، ایران توانست رشد ۱۰ درصدی داشته باشد. وی افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال ایران بیش از ۳۰ میلیون تن شمش فولاد تولید کند که نزدیک به نیمی از آن صادر شود.

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با بیان برنامه افزایش ظرفیت تولید فولاد در سواحل جنوبی ایران گفت: در حال حاضر دو طرح ۱۰ میلیون تنی تولید فولاد در جنوب ایران پیش‌رو داریم که واردات سنگ آهن از استرالیا جزو گزینه‌های مناسب این طرح‌ها هستند. به گفته غریب‌پور، هر یک از این طرح‌ها سالانه به ۳۰ میلیون تن سنگ آهن نیاز دارند. وی تاکید کرد: همکاری در تامین سنگ آهن یکی از مسیرهای دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی است. از سوی دیگر لیندال ساکس، سفیر استرالیا گفت: شرکت‌های استرالیایی به رغم محدودیت‌هایی که وجود دارد، همواره تعاملاتی در حوزه‌های معدن و همچنین صنایع غذایی با طرف‌های ایرانی داشته‌اند. وی همچنین از انعقاد تفاهم‌نامه استقبال کرد و خواستار بررسی موضوعات همکاری برای انعقاد این تفاهم‌نامه شد. ساکس همچنین به برنامه برگزاری کنفرانس معدنی آی مارک (IMARC) استرالیا اشاره کرد و گفت: دوره فعلی (۲۷ اکتبر ۲۰۲۰) به‌صورت مجازی برگزار می‌شود اما برای سال آینده می‌توان، برای سخنرانی ایمیدرو برنامه‌ریزی کرد.

 

دلار-قیمت-ارز-بازار-نرخ-مبادلات مالی-صادرکنندگان-واردکنندگان-سود-تست-دستگاه-تجهیزات-بورس-طلا-پتروشی

 

www.mbncompany.com

 

 

صفحه قبل صفحه بعد

تماس با ما :

آدرس دفتر مرکزی : تهران، مرزداران، بلوار آریا فر (دانش)، پلاک 17، واحد 12
شعب: شیراز و مشهد
تلفن: 44237763 - 44237658 - 44237641 -44237648
فکس : 89770683
ایمیل ها : Info@mbncompany.com
ایمیل بخش تجهیزات آزمایشگاهی : mbnasir.co@gmail.com
ایمیل بخش تجهیزات برقی : mbnco@outlook.com
ایمیل بخش خدمات پس از فروش : support@mbncompany.com

گوگل مپ :