MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
MBN-Company
اطلاعات مطلب
  • بازديدها: 31
  • نويسنده: mbncom
  • تاريخ: 6-06-1401, 14:32
6-06-1401, 14:32

صنعت در فاز دوام

دسته بندی: اخبار

قضاوت درباره امروز و آینده تولید صنعتی بدون توجه به برخی متغیرها و تحلیل آمارهای گذشته امکان‌‌‌پذیر نیست. وضعیت بخش صنعت و معدن و حوزه تولید ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. شواهد موجود گویای خالی شدن باک تولید است و این خبر خوبی برای خیز صنایع به‌منظور پاسخ‌دادن به تقاضاهای جدید، همراه شدن با ترندهای نوین یا ورود به فضاهای تازه ساخت صنعتی نیست.

 

گزارش نماگرهای منتخب اقتصاد ایران که چندی پیش از سوی بانک مرکزی منتشر شد، به‌خوبی رونق تولید و امیدواری صنعتگران به آینده در سال ۱۳۹۹ و کاهش رونق تولید و تیره شدن چشم‌‌‌انداز صنعت و معدن در سال ۱۴۰۰ را نشان می‌دهد. گران شدن هزینه ساخت هر واحد تولیدی جدید باعث شده است تا رشد دریافت پروانه بهره‌‌‌برداری کُند و نرخ رشد اخذ مجوز تاسیس صنعتی منفی شود. از آن سو افت نرخ رشد شاخص تولید کارگاه‌‌‌های بزرگ صنعتی به یک‌چهارم سال ۱۳۹۹ در سال ۱۴۰۰ به‌خوبی نشان‌از مبهم شدن چشم‌‌‌انداز تولید صنعتی در سال گذشته دارد. مبهم شدن چشم‌‌‌انداز اثرات مشخصی بر آینده تولید دارد که بعدها خود را نشان می‌دهد. با کاهش میزان تقاضای تولید، رمق صنایع برای کسب فرصت‌‌‌های سود آینده کم می‌شود و افت رشد تکمیل خطوط تولید صنعتی، توان پرش اقتصاد ایران برای جهش را کاهش می‌دهد. در این مسیر، تغییر جهت فعالیت‌‌‌های تولید به واحدهای بزرگ‌تر، سرمایه‌‌‌بر و گران‌‌‌تر در صنایعی نظیر فولاد، پتروشیمی، ‌‌‌فلزات و محصولات شیمیایی بیشتر شده است که این را می‌‌‌توان از اوج ‌گرفتن سرمایه مجوزهای تاسیس و سرمایه پروانه‌‌‌های بهره‌‌‌برداری به‌عینه متوجه شد. از آن سو کاهش رشد تاسیس واحدهای صنعتی کوچک‌مقیاس ملموس است و این را می‌‌‌توان در گزارشی که بانک مرکزی منتشر کرده است، لابه‌لای آمارهای مجوزهای اصناف تولیدی دید.

به نظر می‌رسد دست‌کم پنج‌عامل در رقم خوردن فضای رخوت در سال ۱۴۰۰ برای سرمایه‌گذاران صنایع و معادن دخیل بوده‌اند. به ثمر نرسیدن مذاکرات هسته‌‌‌ای، تغییر و تحولات سیاسی در دولت، تحولات سیاستگذاری و مداخلات دولتی، تورم و تحولات ارزی در کنار قطع برق و مشکلات دسترسی به انرژی، زمینه‌‌‌هایی جدی برای کلید نزدن واحدهای جدید صنعتی ایجاد کرده‌اند. به‌رغم این شرایط اما تاب‌آوری بخش صنعت موجب شده است تا بخش خصوصی به جای کلیدزدن واحدهای جدید به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر در ماشین‌‌‌آلات با هدف ارتقای واحدهای تولیدی فعلی برود. از آن سو بخش خصوصی در سال ۱۴۰۰ سرمایه‌گذاری کمتری در بخش ساختمان به عنوان نماد ایجاد واحد جدید صنعتی داشته که در نهایت این پیام را مخابره می‌کند که صنایع سعی کرده‌‌‌اند برای حفظ وضع موجود و نه جهش تولید، واحدهای خود را ارتقا دهند. چنین رویکردی کمک کرده است تا صنایع با کاهش هزینه ساخت واحدهای تازه، سرمایه خود را صرف تقویت فناوری و نوآوری در خطوط تولید فعال خود کنند؛ موضوعی که از فعالیت صنایع و معادن در سال ۱۴۰۰ در فاز بقا و دوام خبر می‌دهد.

 

صنعت-آرمایشگاه-تجهیزات-مدیران بهینه ساز نصیر-اقتصاد-دانشگاه-الکترونیک-

www.mbncompany.com

 

شما وارد سايت نشده ايد. جهت ارسال نظر در سايت وارد شويد
اگر تاکنون ثبت نام نکرده ايد اينجا کليک کنيد.

تماس با ما :

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، بلوار گاندی ، گاندی ۱۹ ، پلاک ۱۲ ، واحد ۱۵ کد پستی : 1517874438
شعب: شیراز و مشهد
تلفن : 02144237763 - 02188668972 - 02188663258
فکس : 89770683
ایمیل ها : Info@mbncompany.com
ایمیل بخش تجهیزات آزمایشگاهی : mbnasir.co@gmail.com
ایمیل بخش تجهیزات برقی : mbnco@outlook.com
ایمیل بخش خدمات پس از فروش : support@mbncompany.com

گوگل مپ :